Nex PR - Dijital Çözüm Ortağınız!

Şarkı Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Şarkı Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Şarkı tanıtımı nasıl yapılır sorusu şarkılarını geniş kesimlere ulaştırmak isteyen sanatçılar tarafından merak ediliyor. Günümüzde özellikle dijital olanaklar sayesinde müzik piyasasında da yüksek bir rekabet söz konusudur. Bu rekabet ortamında yeni piyasaya çıkan pek çok şarkı dinleyicilere ulaşmadan eskimektedir. Böyle bir durumu ise hiçbir müzisyen istemeyeceği için şarkı tanıtımı konusunda doğru ve etkili adımlar atmalıdır.
 

Şarkı Tanıtımının Önemi Nedir?

Şarkı tanıtımının önemi sanatçının yayınladığı şarkının karşılığını bulabilmesi açısından önemlidir. Günümüzde dijital olanaklar artınca şarkı yayınlayabilmek de kolay hale gelmiştir. Öyle ki ev ortamında yapılan şarkılar bile doğru tanıtım ve pazarlama teknikleri ile geniş kesimlere ulaşabilmektedir. Her şeyden önce şarkı tanıtımı yapmak müzisyenin şarkısının karşılığını manevi ve maddi olarak alabilmesi açısından önemlidir. Her sanatçı isminin duyulmasını ve alanında başarılı birisi olduğunun bilinmesini ister. Bunun ölçütü ise dinleme sayıları ve etkileşim kurulabilen dinleyicilerdir. Ancak günümüzde günlük olarak bile çok sayıda yeni şarkı piyasaya çıktığı için bunu sağlayabilmek her durumda kolay değildir. Özellikle adı bilinmeyen ve ünlü olmayan yeni sanatçılar için piyasada tutunabilmek adına mutlaka şarkılarının geniş kesimlerce dinlenir olması gerekir.
Şarkı tanıtımı da tam olarak bu ihtiyacı karşılamakta ve şarkının bir tür reklamını yapmaktadır. Bu tanıtım için ise farklı platformlar ve eylemler kullanılmaktadır.
 

Şarkı Tanıtımı Neleri İçerir?

Şarkı tanımı yapmak dijital kanallar üzerinden gerçekleşir. Yayınlanmış olan eserin dinleyiciye farklı dijital kanallar üzerinden ulaşması ana hedeftir. Popüler olan müzik dinleme uygulamalarında yer alacak şarkının aynı zamanda dinlenme sayısının da yüksek olması önemli olduğundan özenli ve profesyonel çalışmaların yerine getirilmesi gerekir.
Bu kapsamda başta Spotify olmak üzere Youtube ve sosyal medya kanalları üzerinden tanıtım gerçekleştirilir. Tanıtım içinde organik dinlenme sayısını arttırma, çalma listelerinde yer alma, ünlü sosyal medya hesapları ile etkileşime geçme gibi bütünlüklü çalışmalar yer alır.
Spotify günümüzde en popüler müzik dinleme uygulaması olarak biliniyor. İçerisinde yüz binlerce şarkı barındıran uygulamada ise özellikle yeni sanatçıların şarkılarının dinleyiciler tarafından keşfedilmesi biraz güçlük taşıyor. Fakat Spotify için yapılacak profesyonel bir tanıtım hizmeti ile birlikte şarkının farklı çalma listelerinde yer alması, dinleyici sayısının artması ve sanatçı profilinin de takip edilmesi sağlanmaktadır. Böylece Spotify algoritması da şarkıyı hedefine almakta, başka kullanıcılara şarkıyı farklı listelerde çıkarmakta veya arama sonuçlarında üst sıralarda tutmaktadır. Bunun devamında ise şarkının dinlenmesi daha fazla artış göstermektedir.
Aynı algoritma Youtube için de geçerlidir. Günümüzde müzik alanında da en önemli platformlardan olan Youtube’da yer alan şarkıların izleyici – dinleyici sayılarını arttırmak için profesyonel destek almak önemli yararlar sunar. Youtube’da izlenme sayısının yüksek olması platform algoritması tarafından şarkının müzik kategorisinde önerilenler arasında yer almasını sağlar. Özellikle Youtube müzik içeriklerine önem göstermekte ve pek çok kullanıcının ana sayfasında da otomatik olarak müzik içeriklerini önermektedir. Dolayısıyla izlenme ve etkileşimi yüksek olan şarkılar için Youtube tarafından devamında önemli kolaylıklar sağlanır. Yeni şarkıların Youtube’da ilgi çekmesi için ise izlenme sayılarının organik şekilde arttırılması gerekir.
Instagram başta olmak üzere sosyal medya kanalları da şarkı tanıtımı yapmak için çok önemli kanallardır. Buradan hem doğrudan kullanıcılar ile etkileşim kurmak hem de kısa sürede paylaşımların yayılması mümkün olduğundan yine profesyonel hizmet almak önemli yararlar sağlayacaktır.
NexPR sayesinde şarkı tanıtımı yapmak konusunda profesyonel destek alabilirsiniz. Spotify, Youtube sosyal medya kanallarında yapılacak olan tanıtımlar sayesinde şarkınızı geniş kesimlere kolay ve kısa süreler içinde duyurabilirsiniz.
 
PR Paketlerimizi İncelemek İçin Tıklayın.

Detaylı Bilgi ve İletişim İçin: 0545 617 49 62 (Whatsapp)
      Görüşme Başlatmak İçin Tıklayın.

Kategoriler
Yorumlar
disqus code
Nex PR Müzik PR Ajansı Olarak Şarkı PR Hizmeti Sunmaktayız.
Müzik Tanıtımı Hizmetimiz İle Şarkı PR ınızı En İyi Şekilde Yapmaktayız.
Şarkı Tanıtımı İle Şarkınızı Milyonlara Dinletelim. smm panel